Wywiad z ks. Tanouarnem – obszerne fragmenty

Ksiądz Guillaume de Tanouarn jest duszpasterzem, który od ubiegłego roku odprawiał Msze św. u paryskiej św. Rity, co czynił też w momencie akcji policji na ów kościół. Odważna inicjatywa kapłana oczerniona w pseudokatolickich mediach (eksponowano informację że kościół wybudowali schizmatycy, jakby w Polsce na ziemiach zachodnich znaczną część kościołów użytkowanych obecnie przez Kościół katolicki nie wybudowali schizmatycy i heretycy zarazem, oraz że przed laty w kościele św. Rity odprawiano Msze z udziałem zwierząt, mimo iż zwykle modernistom takie eksperymenta pseudoliturgiczne nie przeszkadzają). Pełny tekst wywiadu ze wstępem znajdziecie na onepeterfive.com

OPF: Dziękujemy, wielebny Ojcze, za znalezienie czasu na ten wywiad. Świat katolicki był w szoku na widok obrazów ze środy ukazujących brutalne usunięcie wiernych z kościoła św. Rity – być może najbardziej widokiem księdza ciągniętego przez kościół. Czy możemy się dowiedzieć kim jest ów kapłan? Czy odniósł rany podczas powyższej akcji? W jakim jest stanie?
X. T: Młodym kapłanem, o którego chodzi jest ks. Jean-François Billot. Został on wyświęcony w roku 2010 w Instytucie Dobrego Pasterza. Obrazy są szokujące, lecz przemoc była niewielka. Policja dobrze zna się na tym co robi – wiedzą jak cię ciągnać abyś nie odniósł zbytnich obrażeń. Zatem, tak, to robi wrażenie kiedy się na to patrzy i jeszcze większe kiedy się tego doświadcza. Mam na myśli uzbrojenie, hełmy – nawet jeśli tego nie używają, ma robić wrażenie. I to działa. Dodatkowo użyli gazu łzawiącego, który drażni nos i oczy. Powiedziawszy to, ks. Billot nie został ranny i ma się, dzięki Bogu, dobrze, podobnie jak reszta z nas, choć wszyscy jesteśmy zasmuceni wydarzeniami. (…)
‘Aktywny opór’ jak to określacie, nigdy nie był dla nas opcją. Jesteśmy katolikami, a ja jestem kapłanem, odrzucamy przemoc, a jednak nie chcieliśmy sami zostawić kościoła tylko dlatego że jakiś prawnik tego zażądał od nas. Policja weszła podczas Mszy, którą celebrowałem, lecz, rzecz dziwna, zatrzymali się na sam moment Podniesienia. Francja, mimo wszystko, nadal posiada kulturę katolicką, choć praktyka katolicka topnieje jak śnieg latem. (…)
Formalny właściciel kościoła chce go zamienić w parking. Wspólnota chce utrzymania jego funkcji jako kościoła. Prawnicy nadal toczą spór, a prawna batalia się nie zakończyła. Naszą główną koncepcją jest kupno posesji, ale to wymaga dużych pieniędzy (…) Wspierają nas publicznie różni politycy lokalni. Niekoniecznie katolicy, ale rozumieją co ten kościół oznacza dla wspólnoty. (…) Jak wspomniałem prawna batalia się nie zakończyła, moejscowy mer i rada miejska są po naszej stronie. Dlatego mamy pewne atuty w swoich rękach. Nadal odprawiam Mszę dla wspólnoty, nie w kościele, bo został zapieczętowany, lecz przed nim. Wiernych stale przybywa.
Przyjąłbym z ochotą każdą interwencję, od kogokolwiek. Od Ojca Świętego? On jest dosłownie naszym Ojcem. Jak może wiecie zostałem wyświęcony w roku 1992 w SSPX, zaś w roku 2006 współtworzyłem Instytut Dobrego Pasterza. Powyższe oznacza że odprawiłem ponad 10000 Mszy w swoim życiu, a każda z nich w duchowej łączności z papieżem (…) W tym roku w Instytucie wyświęciliśmy pięciu kapłanów, co jest powyżej średniej przypadającej na francuską diecezję. Naszym celem nie jest obecność wszędzie – jesteśmy na to zbyt mali, lecz służyć tu i ówdzie. Staramy się jak najlepiej. (…)
Naszym największym wrogiem jest nasze własne lenistwo i tchórzostwo. Jeśli jesteś katolikiem możesz spędzić całe swe życie rozpaczając na temat złych politykow, mediów i społeczeństw jako całości. Albo możesz po prostu odmawiać modlitwy, wychowywać swoje dzieci, wykonywać swoją pracę, spotykać się z przyjaciółmi, odmawiać Różaniec, dzielić się posiłkiem… innymi słowy: żyć dobrym życie, dobrego katolika. Mamy powiedzenie, które głosi: “smutny święty to kiepski święty”.
Jeśli chodzi o rozwój tradycjonalizmu tu we Francji to złożona kwestia. Jedna czwarta wszystkich kapłanów wyświęcanych we Francji jest wyświęcanych do odprawiania Mszy łacińskiej i udział jej ciągle rośnie. Ale to jak ten sam kawałek kurczącego stale się ciasta. We Francji zaledwie 100 kapłanów jest wyświęcanych każdego roku, w tym czasie 800 umiera. Co drugi francuski kapłan jest w wieku powyżej 75 lat. Dowiedzieliśmy się w tym tygodniu że ostatnimi słowami ks. Hamela były: «Va t’en Satan», “Idź precz, szatanie!” Nie do nas należy decyzja kto jest świętym, a kto nie, ale ksiądz [ Hamel] na pewno dał nam przykład, który pozostawił nas, jak powiedział jego biskup: “drżącymi i ufnymi”. Drżący z powodu swojego losu, ufny z powodu naszej wspólnej wiary.”
za: onepeterfive.com

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s