Kard. Mueller: wolność religijna jak Zmartwychwstanie Chrystusa

Kard. G. Mueller oświadczył w wywiadzie dla niemieckiego czasopisma że oczekuje że Bractwo św. Piusa X zrobi to czego wystrzegało się od początku swego istnienia to jest “uzna bez zastrzeżeń” wolność religijną jako prawo człowieka. Ma również uznać obowiązek ekumenizmu. Jak powiedział kard. Mueller oczekuje że Bractwo uzna soborowe deklaracje, które zajmują się powyższymi kwestiami. Wywiad kard. Muellera ukazał się po doniesieniach (w tym wypowiedziach Franciszka) wskazujących że Bractwo św. Piusa X jest blisko kanonicznego uznania przez Watykan (oraz że Franciszek zdecydował o przedłużeniu jurysdykcji dla Bractwa dotyczącej sprawowania Spowiedzi św. także po zakończeniu Roku Miłosierdzia). W obecnym miesiącu bp Fellay oznajmił w wywiadzie dla National Catholic Register, że otrzymuje sygnały z Rzymu, iż nie będzie konieczne uznanie przez SSPX dokumentów soborowych w powyższych kwestiach. Kard. Mueller ze swej strony wskazał że nie można sprowadzać Soboru do “jedynie duszpasterskiej pogawędki” tylko dlatego że nie przyjął żadnych wiążących dogmatów. Kard. Mueller wskazał że żaden papież nigdy nie ogłosił zmartwychwstania Chrystusa jako dogmatu ex cathedra, a mimo to “stanowi ono centrum Credo i jest jego podstawą”. Jak powiedział kard. Mueller “kluczowe oświadczenia, nawet jeśli nie zostały ogłoszone ex cathedra pozostają dla nas katolików podstawowymi elementami”, dodając że “nie jest możliwe przyjęcie jednego i odrzucenie drugiego” [nb. ten komentarz kard. Muellera doskonale pasuje do sytuacji przyjęcia poglądów SWII na wolność religijną i odrzucenia nauczania wcześniejszych papieży w tym zakresie].
Kard. Mueller dodał również w wywiadzie że nie należy się ekscytować każdą homilią biskupa czy papieża. Jedynie magisterium, które stanowi deklarację wiary, powinno zostać zaakceptowane. Co do deklaracji Soboru Watykańskiego II Kardynał powiedział “wolność religijna jako podstawowe prawo człowieka oraz wolność do ochrony religii dotycząca nadprzyrodzonego objawienia w Jezusie Chrystusie są uznawane przez każdego katolika bez zastrzeżeń”. Jak uzupełnił wg niego uznanie soborowych dokumentów nie jest dla SSPX “nadmiernie wygórowaną przeszkodą” do pokonania [ma to specyficzne, germańskie poczucie humoru ks. Kardynał] i stanowi raczej “stosowny środek do pełnej łączności z papieżem i biskupami.”
Kard. Mueller zapewnił że stosunek papieża Franciszka do SSPX nie różni się od tego papieża emeryta Benedykta XVI. “Patrzy na tę i podobne grupy jak na katolików, ale pozostających w drodze do pełnej katolickiej łączności”.

opr. za:

www.ncregister.com/…/cardinal-mller-…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s