Dlaczego Franciszek nie używa słowa: islam?

… mówiąc o aktach przemocy. Takie pytanie zadano Franciszkowi podczas konferencja prasowej na pokładzie lotu z Polski do Rzymu:

“Nie lubię mówić o islamskiej przemocy ponieważ codziennie kiedy otwieram gazety widzę przemoc tu, we Włoszech… ten zamordował swoją dziewczynę, inny teściową… i to są ochrzczeni katolicy! To są pełni przemocy katolicy! Jeśli mówię o islamskiej przemocy, muszę mówić o katolickiej przemocy… i nie, nie wszyscy muzułmanie są pełni przemocy, nie wszyscy katolicy. To jest jak sałatka owocowa, jest wszystko. Istnieją pełne gwałtowne osoby w tej religii… to prawda. Wierzę że w większości, w każdej religii istnieje mała grupa fundamentalistów. Fundamentaliści. Mamy ich. Kiedy fundamentalizm nadchodzi żeby zabijać, może zabijać językiem – tak mówi apostoł Jakub, nie ja, a nawet nożem, czyż nie?

Nie uważam za słuszne idendyfikację islamu z przemocą. To nie jest słuszne ani prawdziwe. Odbyłem długą rozmowę z imamem, wielkim imamem z uniwersytetu Al-Azhar i wiem jak oni myślą… Szukają pokoju, spotkania… Nuncjusz w kraju afrykańskim powiedział mi że w stolicy, gdzie rezyduje jest kolejka, zawsze pełna, do Świętych Drzwi Jubileuszowych. I niektórzy przystępują do knfesjonałów – katolicy, inni modlą się w ławkach, ale większość idzie na przód, modlić się przed ołtarzem Matki Bożej… to są muzułmanie, którzy chcą uczestniczyć w Jubileuszu. Są braćmi, żyją…

Kiedy byłem w Afryce Środkowej udałem się do nich i nawet imam wsiadł do papamobile… Możemy świetnie współżyć… Jednak istnieją grupy fundamentalistyczne i nawet pytam… jest pytanie… Jak wielu młodych, jak wielu młodych ludzi z naszej Europy, którą pozostawiliśmy opustoszałą z ideałów, którzy nie mają pracy… używają narkotyki, alkohol, albo idą tam, zapisać się do fundamentalistycznych grup. Ktość może powiedzieć że to tzw. ISIS, to Państwo Islamskie, które ukazuje się jako pełne przemocy… ponieważ kiedy się wobec nas legitymują, pokazują nam jak na libijskim wybrzeżu podcinają gardła Egipcjanom lub inne rzeczy… Ale to jest grupa fundamentalistyczna nazywana ISIS… ale nie mogę powiedzieć, nie uważam że jest prawdziwe lub słuszne [powiedzieć] że islam jest terrorystyczny. (…)

Terroryzm rośnie kiedy nie ma innych opcji, kiedy centrum globalnej ekonomii jest bóg pieniądza, a nie człowiek – mężczyzna i kobieta – to jest już główny terroryzm! Wyrzuciliście cud stworzenia – mężczyznę i kobietę – i postawiliście pieniądz w to miejsce. To jest podstawowy terroryzm przeciw całej ludzkości! Pomyślcie o tym!”

za: www.catholicnewsagency.com/…/full-text-of-po…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s