Abp Gaenswein: gdyby nie MŚ w piłce nożnej rezygnacja mogła być rok później

z przemowy abp Gaensweina podczas promocji wywiadu – rzeki, jak głosi tytuł, z Benedyktem XVI, w którego treści J. Ratzinger zastrzega się że nie jest Benedyktem XVI
– źródło i całość przemówienia – pod odsyłaczem poniżej:

<<Peter Seewald nie zadał Ojcu Świętemu znanego pytania: quo vadis?, legendarnego “dokąd zmierzasz?”, które Chrystus zadał Piotrowi kiedy książę apostołów i poprzednik wszystkich papieży uciekł przez Via Appia z płonącej stolicy, którą podpalił cesarz Neron. Seewald nie zapytał również o fragment z inauguracyjnej homilii Benedykta z 24 kwietnia 2005 roku, kiedy to nowo wybrany papież poprosił wiernych “módlcie się za mnie abym nie uciekł przed wilkami!”
Widzimy dlaczego. Pytania te nie pasowałyby tu nigdzie.Albowiem papież emeryt jasno wskazuje wielokrotnie: to nie była ucieczka, Rzym nie płonął, żadne wilki nie wyły pod jego oknami , a jego dom był w dobrym porządku, gdy przekazał z powrotem pałeczkę w ręce kolegium kardynalskiego. Lub jego własnymi słowami: “jestem przekonany, że to nie była ucieczka, na pewno nie od rzeczywistej presji, której tam nie było. Nie możesz skutecznie odejść jeśli to byłaby ucieczka. Nie możesz ugiąć się pod przymusem. Nie możesz uciec w chwili burzy (nb. przypomina się błyskawica uderzająca w kopułę św. Piotra – przyp. wł.), ale musisz wytrwać. Możesz się wycofać jeśli nikt tego nie żąda. A nikt tego nie żądał wtedy. Nikt. Było dla mnie jasne, że mam to uczynić i że był to właściwy moment. To było kompletne zaskoczenie dla wszystkich.”
Lekarz powiedział mu że nie może już latać przez Atlantyk. Z powodu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej kolejne Światowe Dni Młodzieży zostały przesunięte z roku 2014 na 2013. W przeciwnym wypadku próbowałby zostać do roku 2014. “Jednak wiedziałem: już nie mogę” I wszystkie inne “kwestie zostały całkowicie rozwiązane w lutym 2013 roku.” Wtedy zobaczył że nadszedł czas “aby wyłączyć się w wielkich ludzkich zgromadzeń i udać na większe odosobnienie”
Było to, jak mówi dalej: “jednak nie wewnętrzna ucieczka od wyzwania wiary, które prowadzi ludzi na krzyż. Ten krok to nie ucieczka lecz inny sposób pozostania wiernym mojej posłudze. (…) Papież nie jest nadczłowiekiem. Gdy rezygnuje, zachowuje odpowiedzialność w sensie wewnętrznym, nie funkcję. W tym aspekcie papiestwo nie straciło nic ze swej wielkości, nawet jeśli aspekt ludzki urzędu jest dziś, być może, bardziej widoczny.”>>

www.ncregister.com/…/archbishop-gaen…%3A2016-09-13+12%3A19%3A01

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s