Rabin Efraim Mirvis na “historycznej audiencji” u Franciszka

W cieniu pisma Nowej Ewangelizacji o FSSPX www.catholicherald.co.uk/…/pope-to-host-ch…
Główny rabin Efraim Mirvis na prywatnej audiencji w Watykanie będzie podkreślał wagę solidarności między wiarą katolicką a judaizmem rabinicznym – podaje Catholic Herald. Rabin powiedział m.in. “cenimy sobie duch współpracy między naszymi religiami i zamierzam to przedyskutować, podobnie jak inne pilne tematy, z papieżem Franciszkiem.”
Media żydowskie podkreślają że audiencja prywatna u papieża to rodzaj wyróżnienia.
www.thejc.com/…/chief-rabbi-eph…

Z okazji nadchodzącej audiencji prywatnej u Franciszka rabin Efraim Mirvis razem z kardynałem Wincentym Nicholsem – przewodniczącym konferencji episkopatu Anglii i Walii postanowili wspólnie napisać do brytyjskiej prasy:
www.telegraph.co.uk/…/In-the-secular-…
, nazywając audiencję prywatną Mirvisa w Watykanie “historyczną”. Poniżej tłumaczenie fragmentów:

“(…) Dziś, podróżując razem do Watykanu na historyczną audiencję u papieża, na której przedyskutujemy niektóre z tych wyzwań, potwierdzimy palącą i głęboką potrzebę współpracy, wzajemnego zrozumienia i empatii między naszymi wspólnotami (tj. Kościołem i jednym z ruchów judaizmu talmudycznego) oraz poza nimi. Wspólna historia katolików i żydów została tak głęboko naznaczona krwią niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, których jedyną zbrodnią było szczerze wyznawanie własnych religijnych przekonań, że myśl o tak ciepłych stosunkach jakich obecnie doświadczamy kiedyś wydawała się nonsensem. Jeszcze na początku XX wieku modlitwy Wielkiego Piątku zawierały prośbę by “wiarołomni żydzi” mogli zostać nawróceni do “prawdy”. Dziś ta sama modlitwa prosi Boga by “naród żydowski, który pierwszy usłyszał słowo Boże, mógł dalej wzrastać w miłości Jego imienia i wierności Jego przymierzu.” Przykład ów pokazuje jasno dramatyczną wręcz zmianę tonu, kultury i co najważniejsze uczynków, której apogeum było Nostra Aetate (…)
Patrząc na wiele części świata, jesteśmy zmuszeni być zaniepokojeni tym co widzimy. W wielu miejscach bycie osobą wiary (sic!) może być, samo w sobie i przez się, aktem męstwa. (…) Modlimy się o to by normalizacja żydowsko-katolickich stosunków będzie stanowiła lekcję dla innych pochłoniętych przez tak powszechną wrogość. Dlatego staje się ważniejszym niż kiedykolwiek, dla wspólnot wiary takich jak nasze, by kultywować bliskie robocze relacje. Tak wiele wspólnego nas łączy – wielki szacunek dla tradycji, która sięga tysiące lat wstecz (tradycji, nie Tradycji – przyp. tł.), oraz determinacja by zapewnić że ta sama tradycja (sic!) przetrwa w dalekiej przyszłości. Poświęcamy się naszemu powiernictwu nad planetą, ucząc pokoju i poszukując go, sprowadzając bogobojność na ten świat (sic!), promując społeczną odpowiedzialność i zachęcając społeczeństwo do opieki nad najbardziej wrażliwymi. (…)
Abraham Lincoln powiedział kiedyś: “nie troszczę się o to czy Bóg jest po mojej stronie… moją największą troską jest bycie po stronie Boga”. Niech ten rok jubileuszowy w Kościele katolickim (sic!) stanie się katalizatorem dla wszystkich wspólnot religijnych, które są “po stronie Boga” (sic!) aby działały pozytywnie i wspólnie, i usilniej niż kiedykolwiek wcześniej na rzecz całej ludzkości.”

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s