Franciszek – wywiad o emigrantach, Europie i świecie

Franciszek odniósł się do rzekomego problemu odmowy przyjmowania migrantów przez zakony z tego powodu, że chcą udostępniać swoje pomieszczenia za opłatą. Jak wskazał Franciszek – w takim wypadku zgromadzenia zakonne powinny płacić podatki. “Niektóre zgromadzenia mówią – “nie, teraz gdy dom zakonny jest pusty uczynimy z niego hotel i będziemy mieli gości, w ten sposób uzyskując wsparcie lub pieniądze. Jeśli to właśnie chcecie robić, płaćcie podatki! Szkoła kościelna jest zwolniona z podatków, ponieważ jest związana z religią, ale jeśli działa jak hotel, powinna płacić podatki tak jak inni. Inaczej to nie jest uczciwy biznes”

Fragmenty pozostałej części wywiadu Franciszka dla portugalskiego radia Renascença – link do całości w stopce:

(O kryzysie związanym z migracją i przemyśleniach Franciszka)
“Ci biedni ludzie uciekają przed wojną, głodem, ale to jest wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią znajduje się przyczyna, a przyczyną jest zły i niesprawiedliwy system społeczno-ekonomiczny, we wszystkim, na świecie – mówiąc o problemie ekologicznym – w społeczeństwie socjalno-ekonomicznym, w polityce człowiek zawsze powinien być w centrum. Dominujący dziś system ekonomiczny usunął z centrum człowieka, umieszczajac w jego miejscu bożka pieniądza, idola mody. Istnieją statystyki, nie pamiętam dokładnie i mogę się mylić, że 17 % światowej populacji posiada 80 % bogactwa. A ten wyzysk krajów trzeciego świata przynosi obecnie konsekwencje – tych wszystkich ludzi, którzy chcą teraz przybyć do Europy…

(O świecie w stanie wojny)
” Dziś świat jest w stanie wojny z samym sobą, to jest świat dotyka wojna, częściowo, kawałek po kawałku, ale jest to również wojna przeciw ziemi, ponieważ niszczy ziemię, nasz wspólny dom, środowisko. Lodowce topnieją, w Arktyce, polarny niedźwiedź maszeruje wciąż na północ żeby przetrwać…”

(Co rani Franciszka głęboko)
“Z dala od Europy jest inne zjawisko, które głęboko mnie rani: Rohingya – [przypis autora wywiadu – muzułmańska grupa etniczna, przypuszczalnie pochodząca z Birmy. Marginalizowana i prześladowana z powodów religijnych i etnicznych. ONZ wyróżnił Rohingyę jako jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości świata] są wypędzani ze swojego kraju, muszą uciekać na łodziach. Przybywają do portu lub na plażę, gdzie dostają jedzenie i wodę i są wysyłani znowu na morze, nie przyjmowani. To jest brak miejsca na przyjęcie człowieczeństwa.
[Redaktor: Bo nie chodzi o tolerancję, ale coś więcej niż tolerancję: przyjmowanie…!]
Przyjmowanie, przyjmowanie ludzi, przyjmowanie ich takimi jacy są. Jestem synem emigrantów, należę do emigracji roku 1929.”

(O wyzwaniach przed Europą)
“Uważam, że największym wyzwaniem przed Europą jest stanie się ponownie matką Europą.. [Redaktor: zamiast…]
… babcią Europą. Chociaż są kraje europejskie, które są młode, na przykład Albania. Albania mi zaimponowała – ludzie około 40-tki, 45 lat… oraz Bośnia i Hercegowina, kraje, które odbudowały się po wojnie.
[Redaktor: stąd wizyta w tych krajach]
Oczywiście że tak. To znak dla Europy.”

(O ryzyku terroryzmu związanym z migracją dla Rzymu)
“Jest takie ryzyko, nikt nie powiedział, że Rzym go uniknie. Ale można podjąć środki zapobiegawcze i zapewnić tym ludziom pracę. Ale tu wyłania się inny problem – Europa przechodzi przez bardzo duży kryzys na rynku pracy. Jest kraj… Wymienię trzy kraje, ale nie z nazwy, jedne z najważniejszych w Europie, gdzie bezrobocie młodych poniżej 25. roku życia wynosi – w jednym kraju 40 %, w drugim 47 %, w trzecim – 50 %. Jest kryzys na rynku pracy, młodzi ludzie nie mogą znaleźć pracy. A zatem to jest zespół zjawisk i nie możemy patrzyć w sposób prosty. Oczywiście, jeżeli uchodźca się pojawia, przy wszystkich środkach bezpieczeństwa, musimy go przyjąć ponieważ jest takie przykazanie w Biblii. Mojżesz powiedział do swego ludu: ” przyjmijcie obcego, bo sami byliście obcymi w ziemi egipskiej.”

(O apelu o przyjęcie uchodźców)
“Kiedy powiedziałem, że parafia powinna przyjąć jedną rodzinę, nie miałem na myśli tego, że powinni mieszkać na plebanii, u proboszcza, ale że każda wspólnota parafialna powinna zobaczyć czy istnieje miejsce, zakamarek w szkole, który można przekształcić w małe mieszkanie, albo, jeśli okaże się to konieczne, by wynajęła małe mieszkanie dla tej rodziny; aby zapewnić jej dach, przyjęcie i integrację do społeczności. Było wiele, wiele reakcji. Są domy zakonne niemal puste…”

(Czy Europa zachowała swoją tożsamość?)
“Długo i intensywnie myślałem nad tym co powiedziałem w Starsburgu. Wrócę do tego: Europa mie umarła. Jest nieco babcina [śmiech], ale może znów stać się matką. Mam zaufanie do młodych polityków. Grają oni na inną nutę. Istnieje problem glowlny, który trapi nie tylko Europę, ale cały świat, to problem korupcji. Korupcja na wszystkich poziomach… To ujawnia także płytką moralność, prawda?”

(O Kościele “potłuczonym” – co oznacza to określenie)
“Pozwólcie, że wyjaśnię: to obraz z życia. Jeśli ktoś ma w domu pokój zamknięty przez długi okres, to powoduje wilgoć i brzydki zapach. Jeżeli kościół, parafia, diecezja czy instytut żyje zamknięty w sobie, staje się chory (tak jak w zamkniętym pokoju) i zostajemy z kościstym Kościołem ze sztywnymi zasadami, bez kreatywności. Bezpiecznym, bardziej niż bezpiecznym, ubezpieczonym przez zakład ubezpieczeń, ale nie bezpiecznym naprawdę! Przeciwnie, jeśli wyjdzie naprzód, jeśli Kościół i parafia wyjdą do świata, może spotkać ich los każdego kto wychodzi: wypadek. Przy takiej alternatywie – Kościół chory i potłuczony, wybieram ten potłuczony, ponieważ przynajmniej wyszedł na ulicę.”

(O motywach listu dot. rozgrzeszania aborcji oraz motu proprio dot. nieważności małżeństw – czy mają coś wspólnego z Jubileuszem Miłosierdzia)
“Owszem, mają uprościć… Ułatwić ludziom wiarę. I aby Kościół mógł być jak matka…”

(O osobach, które żyją sprzecznie z nauczaniem Kościoła i są spragnione przebaczenia)
“Na synodzie będziemy mówili o wszelkich możliwych sposobach pomocy tym rodzinom. Ale jednak rzecz powinna być bardzo jasna – to co wyjaśnił papież Benedykt: osoby w ponownym związku nie są ekskomunikowane i powinny zostać włączone w życie Kościoła. To zostało powiedziane niezwykle jasno. Ja też wyraziłem się dość jasno: przyciąganie do Mszy, do katechezy, edukacja ich dzieci, miłosierdzie… Jest tak wiele różnych możliwości.”

(O miłości świata do Franciszka i ostrzeżeniu Jezusa o “nienawiści z powodu Jego imienia”)
“Często sam się pytam jaki będzie mój krzyż, jaki jest… Krzyże istnieją. Nie są widoczne, ale istnieją. Jezus także przez pewien czas był bardzo popularny i zobacz jak to się skończyło. Nikomu na tym świecie nie jest gwarantowane szczęście (…) Jedna rzecz mnie pociesza: św. Piotr popełnił poważny grzech, zapierając się Jezusa, a potem uczynili go papieżem… Jeśli uczynili go papieżem mimo tego grzechu, pomimo wszystkich grzechów, jest to dla mnie wielkie pocieszenie, ponieważ Pan zatroszczy się o mnie jak o Piotra. Ale Piotr umarł na krzyżu, a ja nie wiem jak umrę. Niech On zdecyduje, jak długo daje mi pokój, niech Jego wola się dzieje.”

źródło i całość: rr.sapo.pt/…/pope_i_trust_th…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s