Latające “magisterium”: RŚA – Rzym

obszerne fragmenty wypowiedzi Franciszka w samolocie:
źródło i całość:
www.romereports.com/…/full-text-of-th…
[na pytanie o sytuację w RŚA]
“RŚA pragnie pokoju, pojednania, przebaczenia. Jeszcze ponad 4 lata temu katolicy, protestanci i muzułmanie żyli razem jak bracia i siostry. Wczoraj udałem się do luteran, którzy tak ciężko pracują i potem przyszli na mszę. Dziś odwiedziłem meczet, modliłem się tam, imam wsiadł do papamobile i odbył krótką jazdę wśród uchodźców. Jest jedna mała grupa, która jest pełna przemocy, myślę że to chrześcijanie, czy ci co się tak określają, ale to nie ISIS, to coś innego.”
[na pytanie o zagrożenie religijnym fundamentalizmem i ataki w Paryżu oraz rolę przywódców religijnych w takiej sytuacji]
“Powinni pozostać kapłanami, pastorami, imamami, rabinami. Ich polityczny wpływ jest pośredni, głoszą wartości, prawdziwe wartości, a jedną z największych wartości jest braterstwo między nami. Wszyscy jesteśmy dziećmi Boga, mamy jednego Ojca. (…) Fundamentalizm jest chorobą, która występuje we wszystkich religiach. W Kościele katolickim mamy trochę – wiele osób, które uważają że posiadają prawdę absolutną i obrażają innych osczerstwem i pomówieniem, i to jest złe. Mówię to, bo to mój Kościół. Z religijnym fundamentalizmem należy walczyć. On nie jest religijny, brakuje tu Boga, to idolatria. (…) Fundamentalizm, który doprowadza do tragedii lub popełnia zbrodnie jest złą rzeczą, ale występuje we wszystkich religiach.”
[o wyborze kard. Ratzingera]
“Wybraliśmy go z powodu jego otwartości na sprawy. To od tego czasu czuje się korupcję w Watykanie.”
[na pytanie o AIDS i używanie kondomów]
“(…) Moralność Kościoła staje tu trochę przed dylematem – piąte czy szóste przykazanie: bronić życie czy relacje seksualne, które są jego przyczynkiem. Ale to nie problem! Istnieje większy od tego problem, który każe mi pomyśleć o pytaniu zadanym kiedyś Jezusowi: powiedz mi Nauczycielu, czy można uzdrawiać w szabat? Uzdrowienie jest koniecznością! Niedożywienie, wyzysk, praca niewolnicza, brak wody pitnej, to są problemy. Nie rozmawiamy o tym jaki plaster użyć na którą ranę. Wielką niesprawiedliwością jest niesprawiedliwość społeczna, wielką niesprawiedliwością jest niedożywienie. Nie lubię czynić takich kazuistycznych uwag w czasie, gdy ludzie umierają z powodu pragnienia i głodu. Pomyślcie o handlu bronią. Kiedy te problemy przestaną istnieć, wtedy myślę, że możemy zadać sobie pytanie: czy można uzdrawiać w szabat? Dlaczego wciąż produkuje się broń? Wojny to główny powód śmierci. Zapomnijcie o tym czy można czy nie uzdrawiać w szabat. Czyncie sprawiedliwość i kiedy każdy będzie uleczony, kiedy nie będzie niesprawiedliwości na świecie, porozmawiamy o szabasie.”
[na pytanie o paryski szczyt w sprawie zmiany klimatu]
“Jesteśmy, używając mocnych słów, na krawędzi samobójstwa i jestem pewien że ludzie w Paryżu mają tego świadomość i chcą coś z tym zrobić. Kiedyś czytałem że na Grenlandii lodowce tracą masę w tempie miliardów ton. Na Pacyfiku jest kraj, który kupuje inny kraj żeby się tam przenieść, bo za 20 lat przestanie istnieć. Wierzę, że ci ludzie coś zrobią. Mam nadzieję że tak będzie i modlę się o to.”
[na pytanie o gesty przyjaźni wobec muzułmanów oraz dzisiejszy przekaz islamu i Mahometa do świata]
” Dialog jest możliwy, mają wiele wartości i te wartości są konstruktywne. Mam przyjaciela muzułmanina, światowego przywódcę. Jesteśmy w stanie rozmawiać. On ma swoje wartości, ja swoje, on się modli i ja też. Wiele wartości – modlitwa, post. Nie można usunąć religii tylko dlatego że w danym momencie historii istnieje ktoś czy pewne grupy fundamentalistów. Jest prawdą, że zawsze były wojny między religiami i my też powinniśmy prosić o przebaczenie: Katarzyna Medycejska nie była święta i ta wojna, która trwała 30 lat, rzeź w dniu św. Bartłomieja… My też powinniśmy prosić o przebaczenie. Ale oni mają wartości i dialog jest możliwy. Dziś udałem się do meczetu, imam chciał iść ze mną. Papież i imam razem wsiedli do papamobile. Pomyślcie o tych wszystkich wojnach, które prowadziliśmy jako chrześcijanie. To nie muzułmanie złupili Rzym.”

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s