Biskup Paves – przeciw herezjom

Doradca Papieskiej Rady do spraw Kultury (tej której szefuje kard. Ravasi od Paczamamy) duchowny hiszpański Pablo d’Ors został oskarżony przez ks. Jose Rico Pavesa, biskupa pomocniczego Getafe o “szereg doktrynalnych herezji”jakie d’ Ors zamieścił w artykule w hiszpańskiej gazecie “Vida Nueva”. Jak napisał ks. d’Ors:
“sakramenty Kościoła dla znacznej większości, dla tych którzy do niego należą, nic nie znaczą, to tyle co nic. Coś czego znaczenia nie rozumieją, to nie jest znak, lecz magia. Chrześcijańskie rytuały i symbole zdegradowały się dla większości wiernych do czystej magii”
Jak napisał d’Ors dalej, poszukując magii w Mszy Pawła VI: “utrzymuję że większa część jest w zasadzie magiczna i niereligijna jak wynika z zachowania księży i świeckich podczas celebracji eucharystycznej. Czy wyobrażacie sobie apostołów klęczących przed chlebem lub zbierających okruchy za Jezusem?”
“Nasze Msze przypominają mi teatr absurdu Becketta. Weźmy Eucharystię, której symbolami są chleb i wino. Chleb to oczywiście powszedniość, miękkość i pożywność. To że chleb jest symbolem Boga oznacza, że Bóg jest codziennością, że jest delikatny i pożywny. Jeżeli symbol chleba zostanie przełamany, rozdany i spożyty jako znak sakramentalny oznacza to nie tylko dawanie, przypomnienie innego chleba, ale i stanie się pokarmem dla innych. To samo dotyczy wina (…) Ale dlaczego trzymamy Eucharystię w tabernakulum? Czy nie powiedzieliśmy, że jest prawdziwym znakiem i należy się nią dzielić? To dowód, że nasza mentalność jest magiczna, jeśli myślimy, że Bóg jest bardziej w pudełku niż poza. Ale to… absurd!”
Biskup Paves odpowiedział pismem potępiającym tekst P. d’Orsa jako pełen herezji doktrynalnych. Poglądy wyrażone przez d’Orsa mogą mieć “dramatyczne konsekwencje dla życia chrześcijańskiego”. “Nie wierzy on w rzeczywistą obecność Chrystusa w świętej Eucharystii i robi kpiny z kultu i adoracji Najświętszego Sakramentu i stałej Obecności Pana w tabernakulum w Kościele”. Biskup Paves wyraził także obawę związaną z tym, że autor herezji jest konultantem Papieskiej Rady do spraw Kultury. Jak wskazał: “dlaczego nawet nie wspomniał słowa wiara? Uważa że można zrozumieć sakramenty bez Wiary.”
opr. za:
eponymousflower.blogspot.com/…/for-consultor-o…

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s