ABC posoborowia (A) – apokatastaza

Idea w posoborowiu wyprowadzana z odczytanej na nowo koncepcji miłosierdzia Bożego. W nurcie klasycznym zakłada, że piekło jest puste, nikt w nim zębami nie zgrzyta ani nie płacze i nie prowadzi do niego szeroka droga. Ten nurt reprezentował m.in. laureat nagrody Pawła VI Urs von Balthasar (którego inny znany doktor posoborowia Henri de Lubac nazywał “największym erudytą XX wieku”), mianowany kardynałem przez Jana Pawła II. Reprezentuje ów nurt również jak się wydaje, kard. Cormac Murphy O’Connor, wg A. Socciego i A. Ivereigha jeden z grupy kardynałów (obok m.in. kardynałów Kaspera, Lehmanna i Danneelsa), która zorganizowała wybór J.M. Bergoglio na Franciszka na ostatnim konklawe. Kard. Murphy-O’Connor powiedział w wywiadzie z roku 2005 dla katolickiej gazety The Catholic Herald (za http://www.romancatholicism.org/cormac-apokatastasis.html) “Spójrzmy prawdzie w oczy, nie mamy obowiązku wierzyć, że ktokolwiek tam się znajduje. /…/ Wierzę, że piekło istnieje i że rzeczywiście jest brakiem Boga”

Sam J. M. Bergoglio reprezentuje przypuszczalnie apokatastatyzm zachowawczy, zakładający że w piekle znajduje się co najmniej jedna istota:
“Gdybyś był strasznym grzesznikiem, który dopuścił się wszystkich grzechów istniejących w świecie, wszystkich, skazanym na śmierć i nawet wtedy kiedy tam się znajdujesz bluźniłbyś, znieważał… a w momencie śmierci, kiedy miałbyś umrzeć, popatrzyłbyś w niebo i powiedział: “Panie…!”, gdzie trafiłbyś do nieba czy piekła? Do nieba! Tylko ci, którzy mówią, nie potrzebuję Cię, poradzę sobie sam, tak jak diabeł, są w piekle, on jest jedynym, co do którego mamy pewność że tam jest.”
(Franciszek do dzieci i młodzieży 08.03.2015 za: Biuro
prasowe Watykanu http://www.visnews-en.blogspot.com)
“Pięknie jest o tym myśleć, myśleć o niebie. Wszyscy się tam znajdziemy, wszyscy. To jest piękne, daje duszy siłę.” (Audiencja Generalna z 26.11.2014
w2.vatican.va/…/papa-francesco_…

A co na to wszystko Kościół?

“Jeśli ktoś twierdzi lub sądzi, że kara szatanów i złych ludzi jest tymczasowa i że kiedyś nastąpi jej koniec, czyli że nastąpi “apokatastaza” dla diabłów i bezbożnych ludzi niech będzie wyklęty.”
Sobór konstanynopolitański II za: swiety.krzyz.org/kanony.htm

przypiski:

1. Kazanie o miłosierdziu z 17.03.2015 r. w ramach Franciszkowych przygotowań do Synodu (fragment)
“Mężczyzna, kobieta, którzy czują się w na duszy chorzy, smutni, którzy popełnili w życiu tak wiele pomyłek, w pewnej chwili czuje poruszenie wód, to Duch Święty, który coś porusza.
Albo słyszą słowo, lub “ach, jak chciałbym pójść” … i zbierają się na odwagę i idą. I jak wiele razy w społeczności chrześcijańskiej znajdują drzwi zamknięte: “Ale ty nie możesz, nie, nie możesz. Zrobiłeś tu błąd i nie możesz. Jeśli chcesz przyjść, przyjdź na niedzielną Mszę, ale to wszystko, nie rób nic więcej.” I to co Duch Święty czyni w sercu takich osób, chrześcijanie o mentalności doktorów prawa niszczą. To mnie zasmuca.”
“Kościół zawsze trzyma swoje drzwi otwarte: jest domem Jezusa i Jezus w nim wita. Ale nie tylko wita, wychodzi by znaleźć ludzi tak jak poszedł by znaleźć tego tu. I jeśli ludzie są zranieni, co robi Jezus? Czy upomina ich, bo są zranieni? Nie, idzie i niesie ich na ramionach. I to nazywa się “miłosierdziem”. A kiedy Bóg napomina swój lud “pragnę miłosierdzia, nie ofiary!” mówi właśnie o tym.”
it.radiovaticana.va/…/1129942

en.radiovaticana.va/…/1129999

pl.radiovaticana.va/…/1130091

2. Zamiast definicji “posoborowia”:
www.youtube.com/watch
śpiewa była siostra dominikanka Jeanine Deckers vel Sœur Sourire vel Sister Smile vel “śpiewająca zakonnica”. Nagranie pochodzi z roku 1982 (jest wersją disco piosenki gitarowej o św. Dominiku z lat 60-tych kiedy J. Deckers była jeszcze w zakonie). Trzy lata po oglądanym teledysku J. Deckers popełniła samobójstwo.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s