Kto nakładał ręce na kard. Bergoglio

Wszyscy pamiętamy zdjęcie jakie obiegło świat po wyborze papieża Franciszka, na którym kardynał Bergoglio, klęcząc przyjmuje “coś” od protestanckiego kaznodziei. No właśnie, jakie to namaszczenie przez nałożenie rąk przyjmował? Nie znajdziemy na to prostej odpowiedzi, o wiele łatwiej dotrzemy natomiast do osoby szafarza rytuału, którym według informacji podawanych w komentarzach do zdjęcia jest Carlos Mraida (co można dość łatwo zweryfikować, w co najmniej kilku źródłach).

Wzmiankę o Carlosie Mraida znajdziemy w pracy dotyczącej rozwoju amerykańskich ruchów “charyzmatycznych”: R. Holvast – Spiritual Mapping: The Turbulent Career of a Contested American Missionary Paradigm, 1989-2005. Na s. 44-45 pisze się tam tak (tłumaczenie własne z jęz. ang.): “W roku 1992 ruch namaszczenia (anointing) Unción pojawił się w Argentynie, biorąc swój początek. Namaszczenie albo inaczej Unción to rytualne położenie na kimś dłoni, które uważa się za akt przekazania szczególnej boskiej mocy, mocy Bożej. Ma ono na celu obdarowanie doznawaniem szerokiej gamy doświadczeń i spowodowanie nadzwyczajnych zdarzeń czy odrodzenia (revival). Wyraża się to w stanach ekstatycznych i ekstatycznej atmosferze z objawami “świętego śmiechu” czy “upadku przez ducha”, “napełnieniu duchem” i tym podobnych. Przekazana moc boska może być zaniesiona innej wspólnocie, do innego kraju lub kontynentu, jej przekazanie innym następuje zasadniczo przez nałożenie dłoni. To dzięki pastorowi Freidzonowi ze zboru Króla Królów w Belgrano, Buenos Aires,  Unción został wprowadzony do Unii Wspólnot Bożych (Unión de las Asambleas de Dios), a następnie w innych wspólnotach. Podczas podróży Freidzona do ewangelika Benny’ego Hinna w Stanach Zjednoczonych w roku 1992, został on obdarzony doznaniem Unción, po modlitwie jaką odprawił nad nim Hinn. Po jego powrocie do Buenos Aires przekazał tę nową zdolność swojej wspólnocie. Inni pastorzy zostali zaproszeni do specjalnego międzywyznaniowego nabożeństwa i Unción zaczął rozprzestrzeniać się w Argentynie. Baptysta Carlos Mraida wprowadził go do zborów baptystów, za pełną zgodą kolegów takich jak Eduardo Lorenzo i Deiros, lecz powodując wiele kontrowersji (…) W roku 1993 zespół Cosecha zorganizował swoje Trzecie Doroczne Żniwa Międzynarodowego Instytutu Ewangelizacji. John i Carol Arnott, przywódcy wspólnoty Winnica z Toronto, przybyli do Argentyny i po odprawieniu modłów przez Freidzona, rozpoczęli w Toronto coś, co niektórzy nazywają “Błogosławieństwem z Toronto” (Toronto Blessing)“. Co to było Toronto Blessing można sobie przeczytać w wikipedii (która potwierdza “argentyńskie inspiracje” Arnottów, jakie doprowadziły do całego wydarzenia), jak również pooglądać “boży śmiech” i “upadanie w duchu” choćby  na yt (powiedzmy tutaj). Na stronie deceptioninthechurch. com znajdziemy natomiast artykuł Paula Gowdy, zaangażowanego na początku w TACF razem z Arnottami pod tytułem The Toronto Deception, który po przemyśleniu zaczął uznawać całość za diabelskie zwodzenie.

W kalendarzu wydarzeń TACF (Toronto Airport Christian Fellowship) na rok 2001 (czasopismo Catch The Fire 5/2001) znajdziemy m.in. spotkanie Johna i Carol Arnott (pod tym linkiem zdjęcie Johna Arnotta z Meridą)  w Buenos Aires, którego organizatorem jest Carlos Mraida. Złożył on rewizytę w Toronto państwu Arnott w sierpniu 2005, a zorganizowane pod auspicjami TACF wydarzenie otrzymało nazwę “Fresh Anointing” (Fresca Unción) i było anonsowane jako “otrzymanie wylania Ożywczego Namaszczenia, dzięki któremu Bóg może wlać odrodzenie w nasze życie, naszą wspólnotę, nasze miasta i nasze narody” (Catch The Fire 3/2005). Na youtube można sobie obejrzeć fragmenty dość licznych wystąpień Mraidy na tej konferencji (przykładowo: pod tym linkiem jest gdzieś tak od 1:40:00, pod tym linkiem, gdzieś od 2:30, pod tym linkiem).

Powyższa notka jest jedynie przyczynkiem do dyskusji bądź ewentualnych dalszych poszukiwań, zwłaszcza wśród czytelników iberojęzycznych. Temat jest co najmniej zastanawiający.

This entry was posted in Uncategorized and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s