Refleksje Rdz 3,15

Słynne “ipsa conteret” z Wulgaty było i jest przedmiotem wielu sporów i dyskusji aż po zarzut wielowiekowego fałszowania przez “papistów” treści Pięcioksięgu. Tym chętniej powitano porzucenie “błędu” przez Wulgatę nową i wprowadzenie rodzaju neutralnego (ipsum) odnoszącego się do potomstwa, łącznie ze zmianą tradycyjnej wykładni tego passusu z mariologicznej na chrystologiczną. Czy jednak na pewno to swoiste “potępienie” wcześniejszej interpretacji ma swoje uzasadnienie?
Cytowany fragment odnosi się wprost do pierwszej niewiasty, której pierwszy mężczyzna da potem imię Ewa i jej potomstwa, mężczyzna pozostaje na uboczu całej sceny, wciąż bezimienny. Zachodzi tu pewien kontrast z rodowodami Jezusa zamieszczonymi przez dwóch Ewangelistów (Mt 1, 1-17, Łk 3, 23-38), z których pierwszy sięga Abrahama – prawnuka Adama, a drugi – samego Adama. Czy Jezus w rozumieniu Genesis jest zatem potomkiem Ewy? Narzuca się przy tym oczywiste, dodatkowe pytanie czy skierowane do węża słowa o wprowadzeniu nieprzyjaźni między nim a potomstwem niewiasty dotyczą więcej niż tylko rodzaju ludzkiego?
Niewiasta z Apokalipsy, która porodziła Syna (Ap 12,1-5) i z którą walczy smok (Ap 12, 13-16) jest wyraźnym nawiązaniem do niewiasty z Genesis, nie można ich jednak utożsamiać, choć potomstwo obu walczy z wężem (smokiem).  Jedyną wyraźną, jednoznaczną wskazówką jest to, iż potomstwem Niewiasty z Apokalipsy, obok Syna, są wierzący w Jezusa, którzy uczestniczą w walce ze smokiem (Ap 12,17). Wynikałoby z tego, że całkowite zmiażdżenie jego głowy jeszcze nie nastąpiło.

Advertisements
This entry was posted in Uncategorized and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s